NENÍ SACHARID JAKO SACHARID
Cukry, uhlohydráty, uhlovodany, glycidy, karbohydráty. To všechno jsou názvy pro sacharidy, jednu z hlavních živin, která je jedněmi nenáviděná a druhými milovaná. A protože jsou sacharidy v současné době velmi diskutovaným tématem, podíváme se jim dnes trochu na zoubek.
Sacharidy jsou hlavním energetickým zdrojem pro lidský organismus. Tvoří je atomy uhlíku, vodíku a kyslíku, proto se dříve nazývaly karbohydráty nebo uhlohydráty. Dle výživových poradců by měly sacharidy tvořit 55 - 60% našeho celkového energetického příjmu. Jenže není sacharid jako sacharid.
Dělení sacharidů
Sacharidy dělíme do třech skupin - monosacharidy, oligosacharidy a polysacharidy. Rozdíl mezi těmito skupinami sacharidů je v počtu tzv. cukerných jednotek. Monosacharidy slouží jako rychlý zdroj energie, polysacharidy naopak slouží jako zásobárna energie.
- Monosacharidy
Sacharidy v této skupině obsahují pouze jednu cukernou jednotku. Právě monosacharidy můžeme jako jediné správně nazvat cukry. Patří mezi ně glukóza (hroznový cukr) , fruktóza (ovocný cukr), galaktóza nebo ribóza.
- Oligosacharidy
Tyto sacharidy obsahují 2 - 10 cukerných jednotek. Mezi oligosacharidy patří sacharóza (řepný cukr složený z glukózy a fruktózy), laktóza (mléčný cukr složený z glukózy a galaktózy), maltóza (sladový cukr), rafinóza, stachyóza a verbaskóza.
- Polysacharidy
Mezi polysacharidy pak samozřejmě patří nejsložitější sacharidy obsahující stovky až tisíce monosacharidů. Často je nazýváme též komplexní sacharidy. Důležité je zmínit, že polysacharidy nelze rozpustit ve vodě a nemají sladkou chuť. Mezi polysacharidy patří celulóza, glykogen, pektin, inulin a vláknina.
A jaký je rozdíl mezi monosacharidy a polysacharidy?
Jak už jsme naznačili, není sacharid jako sacharid. Monosacharidy jsou jednoduché cukry, které dodávají jídlu známou sladkou chuť. Jsou rychlým zdrojem energie. Tyto cukry zasytí, ale jen na krátký čas a jsou pro lidské tělo nejméně zdravé.
Polysacharidy jsou právě ty sacharidy, které bychom měli z 80% přijímat. Ty totiž tráví lidský organismus delší dobu, proto je energie uvolňovaná postupně a pocit sytosti vydrží po delší dobu.
Sacharidy v potravě aneb jaké sacharidy jsou ty prospěšné?
Podíl monosacharidů a polysacharidů by měl být ve stravě v poměru 1:2. Jednoduché cukry jsou pak vhodné konzumovat spíše v dopoledních hodinách a v případě, že vás čeká vyšší fyzická námaha. I v případě jednoduchých cukrů je potřeba správně vybírat.
- Zdroje jednoduchých cukrů
Monosacharidy najdeme v potravinách, jako jsou sladkosti a sušenky, marmelády a sirupy, zmrzliny, čokolády, slazené nápoje/limonády, ovocné šťávy a džusy, pivo a sladké destiláty. Konzumace těchto potravin by měla být pouze výjimečná. Jednoduché cukry též obsahují různé druhy ovoce a mléčné výrobky, které patří k těm zdravějším zdrojům monosacharidů. Proto pokud máte chuť na sladké, určitě sáhněte po ovoci, třeba i sušeném.
- Zdroje polysacharidů
Jak už jsme zmínili, jsou to komplexní sacharidy a tělu dodávají energii postupně. Lépe zasytí, zaženou hlad a navíc obsahují i důležité vitamíny a minerály. Potraviny s obsahem polysacharidů nemají sladkou chuť. Nejvýznamnějším polysacharidem je škrob, který je obsažen v obilovinách, bramborách, rýži či luštěninách (čočka, hrách, fazole, cizrna aj.).
Je potřeba zmínit, že důležitým polysacharidem ve stravě je i vláknina, která sice organismu nedodá žádnou energii ani živiny, ale má velmi důležitou čistící funkci pro náš trávicí systém. Mezi potraviny obsahující vlákninu patří kromě celozrnných obilovin a luštěnin také ořechy, semínka či zelenina.
A co vy? Máte rádi sacharidy nebo se jim raději vyhýbáte?
Články pro vás připravují holky z LuTe