Vlašské oříšky

 • Složení: vlašské ořechy
 • Země původu: Slovensko / Ukrajina,
 • Skladem
0,5 kg - 130 Kč

1 kg - 220 Kč

Nutriční hodnoty

Energetická hodnota (Kcal) 654
Energetická hodnota (Kj) 2738
Tuky (g) 65 z toho nasycené mastné kyseliny (g) 6
Sacharidy (g) 13 z toho cukry (g) 2
Vláknina (g) 6 Bílkoviny (g) 15
Sůl (g) 0 Hustota g/cm3 0.47

Popis

Z vlašských oříšků doporučujeme báječné americké cookies. Recept na ně najdete na našem Blogu.

Kulaté sušenky s kousky čokolády jsou asi nejznámější americkou sladkostí. Pečou se zde k příležitosti přivítání nových sousedů, dětem do školy či jako zákusek v kavárnách. Jsou tak oblíbené, že si vysloužily i svůj vlastní den v kalendáři, a to 4. prosince. 

 

 

Ořešák královský neboli vlašský je mohutný strom dorůstající výšky až 20 metrů. Pochází z Balkánu a Střední Asie. Dnes je rozšířený téměř po celém světě. Vlašský ořech je v podstatě pecka plodu ořešáku, který se skládá z poživatelného jádra obklopeného pevnou dřevnatou skořápkou. Ořechy dozrávají od srpna do září.

Tuky obsažené ve vlašském ořechu tvoří až 62% jeho hmotnosti. Tyto tuky jsou kvalitní (nenasycené a polynenasycené mastné kyseliny a lecitin) a člověku velmi prospěšné:

 • Kyselina linolová 31,8%, která pomáhá výrazně snižovat hladinu cholesterolu v krvi, podílí se na stavbě nervové tkáně a na tvorbě protilátek
 • Kyselina linoleová 6,8% (omega 3), která se nalézá i v rybách, snižuje hladinu cholesterolu a trigliceridů v krvi, zabraňuje vzniku krevních sraženin v cévách a brzdí zánětlivé procesy.

Vlašské ořechy obsahují pouze 13,5% sacharidů, a to zejména oligosacharidy a jen malé množství sacharózy, což ocení zejména diabetici. Dále pak obsahují 14,3% vysoce kvalitních proteinů. Mimo jiné obsahují také kyselinu listovou, draslík 502 mg, fosfor 317 mg, hořčík 169 mg, železo 2,44 mg, zinek 2,73 mg na 100 g, dále pak velké množství vitaminů E, B1, B2, B3 a B6. Vlašské ořechy obsahují 1,39 mg mědi na 100 g, což je více, než obsahuje většina rostlinných potravin či masa. Tento stopový prvek umožňuje vstřebávání železa ve střevech a pomáhá tak při prevenci chudokrevnosti. Zinek je důležitý pro enzymatické reakce, pro zdravé vlasy, pokožku, nehty, prostatu a mnohé další biochemické pochody. Mangan obsažený ve vlašských ořeších může pomoci neplodným párům, neboť nedostatek tohoto prvku se může podílet na neplodnosti mužů i žen. Pro nízký obsah sodíku jsou vlašské ořechy vhodné pro nemocné s ledvinovými chorobami a dnou.

Nakupování a skladování: Při nákupu těchto ořechů bychom měli dávat velký pozor, aby na nich nebyla plíseň a tečky, které upozorňují na přítomnost toxinů. Nejlepší je nakupovat ořechy ve skořápce a těsně před konzumací je vyloupat. Vyloupané ořechy skladujte v chladu (nejlépe v lednici) nejdéle 3 měsíce. Celé ořechy nežluknou. Do dvou let od sklizně bychom je měli spotřebovat.

Vlastnosti:

 • Jejich konzumace se doporučuje při poruchách nervové soustavy, při angině pektoris
 • Snižují riziko infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice
 • Podporují činnost mozku
 • Snižují srážlivost krve a její hustotu
 • Snižují krevní tlak
 • Brání arterioskleróze a pomáhají udržovat pružnost cév
 • Doporučují se konzumovat při podváze
 • Pomáhají snižovat vysoký „špatný“ cholesterol (doporučuje se denně jíst 80 gramů ořechů po dobu dvou měsíců) 
 • Jsou vhodnou potravinou při diabetes
 • Pomáhají při sexuálních problémech a neplodnosti

Produkty z kategorie

Kešu ořechy natural Kešu ořechy natural

Kešu ořechy natural

Arašídy Arašídy

Arašídy

Ořechová směs Ořechová směs

Ořechová směs

Arašídy v karamelu s CHILLI Arašídy v karamelu s CHILLI

Arašídy v karamelu s CHILLI

Dýňová semínka Dýňová semínka

Dýňová semínka

Lískové ořechy blanšírované Lískové ořechy blanšírované

Lískové ořechy blanšírované

Lískové ořechy natural Lískové ořechy natural

Lískové ořechy natural

Arašídy v medu Arašídy v medu

Arašídy v medu